دنیای ارگانیکمادر و کودک

چرا باید به کودک خود غذای ارگانیک بدهیم؟

چرا باید به کودک خود غذای ارگانیک بدهیم؟

همه‌ی ما می‌دانیم که برای یک نوزاد تازه متولد شده، هیچ چیزی بهتر از شیر مادر نیست اما با رشد کودک شما و رسیدن به پنج یا شش ماهگی، او باید انواع غذاهای پوره و له شده را بخورد.

استرس واقعی پس از 6 ماه هنگامی که والدین شروع به غذا دادن نوزاد خود می‌کنند آغاز می‌شود.

نوع و کیفیت غذاهایی که مادر در این دوره حیاتی در سال‌‎های رشد و نمو کودک خود انتخاب می‌کند، غیرقابل انکارست نه تنها بر سلامت و تغذیه نوزادان و کودکان نوپا، بلکه بر رشد و تکامل کلی کودک و درک آنها از غذا (گاهی اوقات برای کل زندگی آنها) تأثیر می‌گذارد.

والدین و مادران جوان با آگاهی از خطرات پیش روی ما با مصرف مواد شیمیایی، طعم دهنده‌های مصنوعی و مواد افزودنی و به ویژه در مورد کودکان، نگرانی‌های تغذیه ای برای رشد و تکامل نوزادان دارند.

بنابراین تقاضا از آنجایی که غذاهای ارگانیک بدون افزودنی‌ها یا سموم شیمیایی تولید می‌شوند، برای کودکان بهتر هستند. امروزه حتی برای نوزادان ۶ ماهه به بالا نیز که باید غذای جامد آغاز شود، غذاهای ارگانیک وجود دارد.

GMOS و حشره کش چیست؟

ارگانیسم‌های اصلاح شده ژنتیکی یا GMO از موجودات مهندسی شده هستند که محصولات زراعی را به حشره کش مقاوم می‌کنند. از آنجایی که مغز و اندام کودکان درحال رشد می‌باشد لذا آنها به این سموم بشدت حساس هستند. مصرف محصولات ارگانیک به کاهش سطح حشره‌کش ها در بدن کودکان کمک می‌کند.

در کشاورزی سنتی، کشاورزان از آفت‌کش‌ها برای محافظت از محصول خود در برابر قارچ، حشرات و بیماری‌ها استفاده می‌کنند.

اسپری‌های آفت‌کش، بر روی گیاهان باقی می‌مانند اما در شیوه کشاورزی مدرن و ارگانیک، مقدار این آفت‌کش‌ها به صورت چشمگیری کم‌تر است.

از آنجا که کودکان نسبت به این مواد آسیب پذیرتر از بزر‌گسالان هستند، بهتر است برای نوزادان از غذاهای ارگانیک استفاده کنید.

به طور‌کلی مواد ارگانیک، از نظر ارزش غذایی هیچ فرقی با مواد غیرارگانیک ندارند. با اینکه انجمن کشاورزی آمریکا، نوعی نشان، برای مواد غذایی حاوی محصولات ارگانیک تعیین کرده است اما تضمینی وجود ندارد که حتما این مواد، مغذی تر از انواع دیگر هستند.

برخی از والدین، به این خاطر غذاهای ارگانیک را ترجیح می‌دهند که طی تولید آن ها به محیط زیست آسیبی وارد نمی‌شود. برخی دیگر معتقدند که طعم غذاهای ارگانیک بهتر است. اما آنچه اهمیت ویژه ای در غذای کودک دارد، حفظ تعادل مواد مغذی موجود در رژیم غذایی او است.

اگر از روز اول، غذاهای سالم در اختیار فرزندتان قرار‌دهید، سبک زندگی سالمی را در آینده برای او رقم خواهید زد.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن