مزاج شناسی

انواع طبع و مزاج | مزاج خود را بشناسید.

روش تشخیص مزاج

مزاج شناسی

به علت اهمیت آگاهی از مزاج‌ها و تأثیر مستقیم آن بر الگوهای مصرف غذایی در این نوشتار به معرفی کلیات مزاج شناسی پرداخته شده و انواع آن بیان می‌گردد. شما پس از مطالعه این پست، احتمالاً قادر خواهید بود که مزاج خود را تشخیص داده و برای بهبود شیوه زندگی خود تصمیمات مناسبی بگیرید.

تعریف مزاج شناسی

مزاج شناسی یکی از علومی است که از دیر زمان مورد توجه عام و خاص بوده است، همه‌ی انسان‌ها صرف نظر از رشته تحصیلی و گرایش اجتماعی و حتی میزان سواد نسبت به مفاهیم آن واقف بوده‌اند.

نظام هستی بر پایه چهار عنصر برپاشده است (آب، خاک، آتش، باد) هر کدام از این چهار عنصر ویژگی‌هایی از نظر سردی و گرمی دارند که از هم متمایزشان می‌کند. همچنین گرمی، سردی، تری و خشکی مزاج حاصل قوای اولیه عناصر است.

انواع مزاج

۱.  مزاج گرم (آتش) گرم و خشک است.

۲.  مزاج سرد (خاک) سرد و خشک است.

۳.  مزاج ‌تر (آب) سرد و تر است.

۴.  مزاج خشک (باد) گرم و تر است.

از واکنش این چهار عنصر دو نتیجه حاصل می‌شود: ۱- مزاج معتدل ۲- مزاج نامعتدل

هر فرد برای حفظ کردن این نسبت تعادل باید به میزان معینی از گرمی و سردی و تری و خشکی را از طریق خوراک و فضای اطراف و گرما و سرمای محیط و آب و هوا وارد تن خود سازد.

سرد گرم
ترشی‌ها شیرینی‌ها
گس مزه‌ها تلخ مزه‌ها (بجز کافور)
شور مزه‌ها و تیز مزه‌ها (مثل خیار و کیوی)

دسته‌بندی انواع مزاج

مزاج‌های اصلی را می توان در نه طبقه به شرح ذیل دسته بندی کرد:

عنصر آتش بیشتر از سایرین باشد این افراد مزاج گرم و خشک هستند مزاج صفراوی
عنصر باد بیشتر از سایرین باشد این افراد مزاج گرم و تر هستند  مزاج دموی
عنصر آب بیشتر از سایرین باشد این افراد مزاج سرد و تر هستند مزاج بلغمی
عنصر خاک بیشتر از سایرین باشد این افراد مزاج سرد و خشک هستند مزاج سوداوی
نسبتاً در حالت تعادل باشد این افراد مزاج معتدل هستند
عنصر آتش و باد بیشتر از سایرین باشد تری و خشکی معتدل هستند
عنصر باد و آب بیشتر از سایرین باشد گرمی و سردی معتدل هستند
عنصر آب و خاک بیشتر از سایرین باشد تری و خشکی معتدل هستند
عنصر خاک و آتش بیشتر از سایرین باشد گرمی و سردی معتدل هستند

مزاج خود را بیشتر بشناسید!

با مطالعه موارد زیر می‌توانید از طبع خود آگاه شوید.

مزاج گرم و خشک (صفراوی)

افراد دارای مزاج گرم و خشک معمولاً چهره و سفیدی چشم آن‌ها کم یا زیاد به زردی می‌زند، دهان و بینی‌شان خشک است و زبانشان خشک و زبر و گاهی تلخ می‌شود. عطش این افراد، زیاد و اشتهایشان کم است. لاغر هستند و مطالب را سریع درک می‌کنند. خوابشان کم و سبک است. تحریک‌پذیر هستند و زود عصبانی و مضطرب می‌شوند. پوستشان گرم و خشک و بی‌حالت است. دور چشمشان (به علت از دست دادن رطوبت)، گود می‌افتد. هنگام لمس، اندام‌های آن‌ها گرم است، از هوای خنک لذت می‌برند و در هوای گرم اذیت می‌شوند. اولین ادرار صبحگاهی آن‌ها پررنگ و گاهی سوزان است. گرمی و خشکی در این افراد در فصل تابستان شدت می‌یابد. سریع راه می‌روند، سریع و جویده حرف می‌زنند و معمولا عجول هستند. افراد صفراوی مزاج در سن جوانی دچار بیشترین مشکلات در سلامت خود می‌شوند و به‌خصوص بیشتر این مشکلات در فصل تابستان بروز می‌کند.

مزاج گرم و ‌تر (دموی)

این افراد معمولاً رنگ چهره‌اشان قرمز و هیکلشان درشت و چارشانه هستند. سر و اندام‌هایشان سنگین است و معمولا کسل هستند و خواب زیاد و سنگینی دارند و در فصل بهار این حالت تشدید می‌شود. خمیازه، کش و قوس بدن و کشیدن دست‌ها به اطراف جزو عاداتشان است. این افراد معمولاً قوی، خوش‌اخلاق و اهل بگو و بخند هستند و در دیگران ایجاد نشاط می‌کنند. شجاع و فرمانبردار هستند، ولی مطالب جدید را خوب درک نمی‌کنند و زود فراموش می‌کنند. مزه دهان آن‌ها شیرین و پوست و زبان و چشمشان قرمز است. خونریزی از نقاط مستعد مثل بینی و لثه در آن‌ها شایع است. محل  حجامت آن‌ها خارش پیدا می‌کند. در فصل بهار این علائم در آنها بیشتر مشاهده می‌شود.

مزاج سرد و خشک (سوداوی)

چهره این افراد معمولاً تیره و پوستشان، خشک و بی‌طراوت است. سیاهی خون و غلظت آن از علائم دیگر آنهاست. زیادی فکر و خیال و نگرانی نسبت به آنچه که در اطرافشان می‌گذرد و خواب‌های  آشفته و تیره و تار، از مشکلات این افراد است. به علت سرعت فکر بین این افراد، شاعران و هنرمندان بیشتری یافت می‌شود، ولی در صورتی که روش زندگی و تغذیه این افراد اصلاح نشود، دچار مشکلات روانی جدی می‌شوند. افسردگی و گوشه‌گیری و کم جوشیدن با دیگران، یکی دیگر از خصوصیات افراد سوداوی است. سوزش سر معده و زیر جناغ، گرفتگی در عضلات پشت ساق پا، گرفتگی در ناحیه گلو (به صورتی که دائما احساس می‌کنند حلقه‌ای از داخل گلویشان را گرفته است)، اشتهای کاذب و خرده‌خواری، پرمویی و بروز لکه‌های تیره در پوست در این افراد شایع است. این افراد در فصل بهار از وضعیت تعادل بهتری برخوردار می‌شوند و در فصل پاییز بیماری‌هایشان شدت پیدا می‌کند.

مزاج سرد و ‌تر (بلغمی)

این افراد معمولاً چهره سفید دارند. پوست آن‌ها سرد، نرم و شفاف است، ولی گاهی اوقات به علت رطوبت زیاد، پوستشان در ناحیه زیر چشم و زیر گلو دچار چین‌خوردگی می‌شود. آب دهان زیاد، کمی تشنگی و عطش، نرم بودن گوشت اندام‌ها، تنبلی، آروغ ترش و ریفلاکس (بازگشت مواد و اسید از معده به مری) از علائم دیگر افراد بلغمی است. حرکات این افراد کند است و حوصله انسان از پرحوصلگی آن‌ها سر می‌رود، آرام حرف می‌زنند و در راه رفتن معمولا عقب می‌مانند و زود خسته می‌شوند. ماست و دوغ و سردی‌جات، آن‌ها را اذیت می‌کند. خو‌ش‌خوابی، کندفهمی، افت حافظه، کمرنگی ادرار صبحگاهی و زبان نرم با پرز‌های تحلیل‌رفته و گاهی پوشیده از بار سفید از علائم افراد این گروه است. در فصل زمستان بیماری‌های بلغمی شدت می‌یابد.

منبع
منبع 1منبع عکس 1منبع عکس 2
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن