گیاه خواری

مضرات و مشکلات گیاهخواری برای سلامتی چیست؟

مضرات گیاهخواری برای سلامتی چیست؟

ما در این پست می‌خواهیم در مورد مضرات گیاهخواری صحبت کنیم.اگرچه که هنوز اطلاعات کافی برای بیان دقیق اینکه چگونه رژیم گیاهخواری بر سلامتی طولانی مدت تأثیر می‌گذارد، وجود ندارد.

به سختی می توان تأثیر گیاهخواری را از سایر کارهایی که گیاهخواران دنبال می‌کنند، مانند سیگار نکشیدن، زیاد نخوردن و ورزش کافی، دنبال کرد.در مسیر سلامتی، جاده به راه‌های مختلفی می‌رسد. مثلا از یک راه می‌توانید به سمت گیاهخواری بروید و از راه دیگر به رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌رسید، که البته هر دوی این مسیرها طرفداران خاص خود را دارند.

انواع راه‌حل‌ها و رژیم‌های متنوع ما را احاطه کرده‌اند. جدیدترین چیزی که هر روز بیشتر و بیشتر به گوش می‌خورد، خام‌ گیاهخواری است. خام‌ گیاهخواران مخالفان سرسخت پخت‌و‌پز هستند. آنها معتقدند که پختن، مواد غذایی را ناسالم و غیرطبیعی می‌کند. اخیرا تعداد قابل‌توجهی از افراد مشهور به خام‌ گیاهخواری روی‌ آورده‌اند.

خام‌ گیاهخواران معتقدند که این سبک از تعذیه موجب افزایش انرژی، پوستی سالم‌تر و هزاران فایده‌ی دیگر می‌شود و چنان شیفته‌وار امتیازات آن را برمی‌شمارند که اگر در گزینه‌های آنها توانایی پرواز را شنیدید، اصلا تعجب نکنید. اما اگر دهان شما هم از تعاریف ستاره‌های زیبا و خوش‌اندام آب افتاده است و مایلید از خام‌ گیاهخواری پیروی کنید، نهایت دقت و ملاحظه را به خرج بدهید. البته همیشه تمام حقیقت درباره‌ی این رژیم گفته نشده است. با انتخاب گیاهخواری دایره‌ی انتخاب مواد غذایی خود را کوچک و کوچک‌تر می‌کنید و در نتیجه باید حواس‌تان باشد تا با کمبود مواجه نشوید.

مزایای فوق العاده گیاه خواری بر روی سلامتی بدن

  • بیماری قلبی

برخی شواهد نشان می‌دهد که افراد گیاهخوار خطر کمتری برای حوادث قلبی (مانند حمله قلبی) و مرگ به دلایل قلبی دارند. در یکی از بزرگترین مطالعات و تجزیه و تحلیل ترکیبی داده های بدست آمده از بررسی ها نشان می‌دهد به طور متوسط ​​25٪ گیاهخواران به دلیل بیماری قلبی می‌میرند. این نتیجه یافته های قبلی حاصل از مطالعات مقایسه گیاهخواران و گوشن خواران را تأیید کرد (اعضای این گروه مذهبی از مصرف کافئین پرهیز می‌کنند و نوشیدنی و سیگار نمی‌کشند؛ حدود 40٪ گیاهخوار هستند).

در مطالعه دیگری که 65000 نفر از گروه آکسفورد در تحقیقات آینده نگر درباره سرطان و تغذیه اروپا (EPIC-Oxford) در آن شرکت داشتند، محققان 19٪ خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را در بین گیاهخواران کاهش دادند. با این حال، مرگ و میر کمی در هر دو گروه وجود داشت، بنابراین تفاوت های مشاهده شده ممکن است به دلیل شانس باشد.

برای محافظت از قلب، بهتر است غلات و حبوبات سرشار از فیبر، که به آرامی هضم می‌شوند و به ثابت نگه داشتن سطح قند خون کمک می‌کنند بیشتر مصرف شود. فیبر محلول همچنین به کاهش سطح کلسترول کمک می‌کند. کربوهیدرات‌های تصفیه شده و نشاسته مانند سیب زمینی، برنج سفید و محصولات آرد سفید باعث افزایش سریع قند خون می‌شود که خطر حمله قلبی و دیابت (عامل خطر بیماری‌های قلبی) را افزایش می‌دهد.

  • سرطان

صدها مطالعه نشان می‌دهد که خوردن میوه و سبزیجات زیاد می‌تواند خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را کاهش دهد و شواهدی وجود دارد که افراد گیاهخوار شیوع کمتری از سرطان نسبت به افراد غیر‌گیاه خوار دارند. اما اختلافات زیاد نیست. یک رژیم گیاهخواری می‌تواند دریافت حداقل 5 وعده توصیه شده روزانه میوه و سبزیجات را آسان کند، اما یک رژیم کاملا گیاهی لزوما بهتر از یک رژیم غیر گیاهی نیست که شامل ماهی یا مرغ نیز باشد. به عنوان مثال، در تجزیه و تحلیل داده های حاصل از مطالعه گیاهخواری آکسفورد و EPIC-Oxford ، خطر ابتلا به برخی سرطان ها در ماهی خواران نسبت به گیاهخواران کمتر است.

اگر خوردن گوشت قرمز را متوقف کنید (گیاه خوار شوید یا نشوید)، یک عامل خطر سرطان روده بزرگ را از بین خواهید برد. مشخص نیست که آیا اجتناب از تمام محصولات حیوانی خطر را بیشتر کاهش می‌دهد یا خیر. گیاهخواران معمولاً مقادیر کمتری از مواد سرطان زا را در روده بزرگ خود دارند، اما مطالعات مقایسه شده با میزان سرطان در گیاهخواران و افراد غیر گیاهخوار نتایج متناقضی را نشان داده است.

  • دیابت نوع 2

تحقیقات نشان می دهد که یک رژیم غذایی عمدتا گیاهی می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. در مطالعات، حتی بعد از در نظر گرفتن BMI، خطر ابتلا گیاهخواران به دیابت نیمی از افراد غیر گیاهخوار بودند. مطالعه بهداشت زنان در دانشگاه هاروارد، رابطه مشابهی بین خوردن گوشت قرمز (به خصوص گوشت های فرآوری شده، مانند بیکن و هات داگ) و خطر ابتلا به دیابت، پس از تنظیم برای BMI، کل کالری دریافتی و ورزش نشان داد.


در مورد خطرات گیاهخواری برای سلامتی بیشتر بدانیم؟

گیاهخواری به مانند رژیم های دیگر غذایی مزایا و معایبی دارد که گیاهخواران باید از آنها باخبر باشند. رژیم غذایی گیاهخواری برای بخش هایی از بدن خطراتی ایجاد می کند که تهدیدی جدی برای سلامت بدن است.

گیاهخواری

امروزه رژیم های غذایی گیاهخواری در سراسر جهان محبوبیت زیادی به دست آورده اند. یک فرد می تواند به سبب دلایل اخلاقی که شامل حقوق انسانی، عوامل محیطی یا سلامت کامل تر است تبدیل به یک گیاهخوار شود.

به نظر می رسد که یک روش خوب است، اما پیش از اینکه شیوه زندگی خود را تغییر دهید تا گیاهخوار شوید.

نگرانی در مورد رژیم های گیاهی بیشتر به مواد مغذی زیر متمرکز شده است:

  • پروتئین

تحقیقات نشان می دهد گیاهخواران لاکتو اووو معمولاً مقدار توصیه شده روزانه پروتئین را دریافت می کنند که به راحتی از محصولات لبنی و تخم مرغ بدست می آید. (زنان هر روز حدود 0.4 گرم پروتئین در هر پوند وزن بدن نیاز دارند. از آنجا که پروتئین موجود در سبزیجات تا حدی متفاوت از پروتئین حیوانی است، گیاهخواران ممکن است به 0.45 گرم پروتئین در هر پوند از وزن بدن در روز نیاز داشته باشند.) منابع گیاهی زیادی وجود دارد که می تواند به گیاهخواران کمک کند تا نیازهای پروتئینی خود را از جمله نخود، لوبیا، عدس، دانه، مغزها، محصولات سویا و غلات سبوس دار (به عنوان مثال گندم، جو دوسر، جو و برنج قهوه ای) برآورده کنند.

به گیاهخواران توصیه می‌‎شود که آنها باید پروتئین های گیاهی “مکمل” به عنوان مثال برنج با لوبیا را در هر وعده غذایی ترکیب کنند تا تمام آمینو اسیدهای موجود در پروتئین گوشت را بدست آورند. اکنون، متخصصان بهداشت می گویند که چنین برنامه ریزی سخت ضروری نیست. طبق انجمن رژیم های غذایی آمریکا، خوردن طیف گسترده ای از منابع پروتئین هر روز کافی است.

  • ویتامین B12

ویتامین B12 فقط در محصولات حیوانی یافت می‌شود، اما این محصولات شامل غذاهای لبنی و تخم مرغ است، بنابراین بیشتر گیاهخواران تمام نیاز خود را دریافت می‌کنند. اگر به طور كلی از فرآورده های حیوانی پرهیز می كنید، باید از غذاهای غنی شده با ویتامین B12 (برخی از نوشیدنی های سویا و برنج و غلات صبحانه) استفاده كنید یا یك مکمل ویتامین B12 برای جلوگیری از کمبود آن مصرف کنی، که می تواند باعث مشکلات عصبی و کم خونی مخرب شود.

  • آهن

مطالعات نشان می‌دهد که در کشورهای غربی، گیاه خواران به همان اندازه که گوشت خواران هستند آهن دریافت می کنند. اما آهن موجود در گوشت (به ویژه گوشت قرمز) نسبت به نوعی که در غذاهای گیاهی یافت می‌‍شود، به عنوان آهن غیر هِم شناخته می‌شود، که به راحتی جذب می‌شود. جذب آهن غیر هِم توسط ویتامین C و سایر اسیدهای موجود در میوه ها و سبزیجات افزایش می‌یابد، اما ممکن است توسط اسید فیتیک موجود در غلات کامل، لوبیا، عدس، دانه ها و آجیل ها مهار شود.

  • فلز روی

اسید فیتیک موجود در غلات، دانه ها، لوبیا و حبوبات نیز باعث کاهش جذب روی می‌شود، اما به نظر نمی رسد گیاهخواران در کشورهای غربی کمبود روی داشته باشند.

  • اسیدهای چرب امگا 3

رژیم هایی که فاقد ماهی و تخم مرغ هستند از نظر EPA و DHA کم هستند. بدن ما می تواند ALA موجود در غذاهای گیاهی را به EPA و DHA تبدیل کند، اما نه خیلی کارآمد.

گیاهخواران می توانند DHA را از مکمل های جلبکی دریافت کنند که باعث افزایش سطح DHA خون و همچنین EPA (با روشی به نام بازگشتی) می‌شود. صبحانه غنی شده با DHA و شیر سویا نیز موجود است. دستورالعمل های رسمی رژیم غذایی 10/1 گرم در روز ALA را برای زنان توصیه می‌کنند، اما گیاهخوارانی که EPA و DHA مصرف کمی دارند یا اصلاً مصرف نمی‌کنند باید بیش از این مقدار داشته باشند.

منابع خوب ALA شامل بذر کتان، گردو، روغن کانولا و سویا است.

مضرات و معایب گیاه خواری بر سلامت بدن

1. مسائل بهداشتی- تداخل بالقوه با شرایط موجود:

اگر شما برای تهیه مواد مغذی موجود در منابع حیوانی از طریق منابع گیاهی اطلاعاتی ندارید، به زودی کمبود پروتئین، B12، کلسیم،ویتامین D و دیگران را حس خواهید کرد.

2. غذا خوردن می تواند یک چالش باشد:

غذا خوردن به عنوان یک رژیم گیاهخواری گاهی اوقات می تواند یک چالش واقعی باشد. بیشتر منوهای رستوران به سوی خوردن گوشتها متمرکز شده و پیشنهادات گیاهخواری آنها اغلب به غذاهای گوشتی بدون گوشت محدود می شود.

3. گزینه های غذای گیاهخواری می تواند محدود بنظر برسد :

گیاهخواران تازه کار ترس دارند که گزینه های کافی نداشته باشند و آنها واقعا نمی دانند از کجا شروع شوند.

4. افزایش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال:

می توان فرض کرد که خوردن گوشت سنگین خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را افزایش می دهد، اما بررسی ای که در مجله آمریکایی Journal of Clinical Nutrition منتشر شده است، در این مطالعه خواهید دید، همه سرطانها در بین گیاهخواران نسبت به گوشتخواران کمتر بود، اما میزان بروز سرطان کولورکتال در گیاهخواران بیشتر از مصرف کنندگان گوشت بود.

5. کمترین تراکم مواد معدنی استخوان :

رژیم های گیاهی می توانند سالم باشند، در صورتی که به خوبی متعادل شوند و اگر با غذاهای مختلفی مصرف شوند. با این حال، حذف محصولات حیوانی از رژیم غذایی (رژیم های گیاهی) باعث کاهش مصرف برخی از مواد مغذی ضروری می شود و ممکن است بر سوخت و ساز سیستم استخوانی بدن تاثیر بگذارد.

این امر در دوران کودکی و نوجوانی بسیار مهم است، زمانی که رشد و بازده استخوانی شدیدتر می شود. هدف از این امر بررسی تأثیر رژیم گیاهخواری بر تراکم استخوان (BMD) و غلظت سرمی متابولیسم استخوان است.

مضرات گیاهخواری بر روی استخوان

معایب و مضررات کلی رژیم گیاه خواری:

  • صرف نظر از فواید این رژیم باید توجه داشت که رژیم گیاه خواری برای برخی افراد مناسب نیست به خصوص گروه های آسیب پذیر مانند زنان باردار و شیرده، کودکان، نوجوانان و ورزشکاران وجود دارد.

در دوران حاملگی و شیردهی با توجه به تامین رشد جنین و تغییرات بدن مادر باردار، نیاز به کالری، پروتیین، ویتامین و مواد معدنی افزایش می یابد ولی ویتامین های ب2، ب6، اسد فولیک و ب 12 عناصری مانند روی و آهن در منابع حیوانی بیشتر و قابل جذب تر هستند.

پس مادران باردار و شیرده که از رژیم گیاه خواری استفاده می کنند باید به میزان بالاتری از مغزها، حبوبات، میوه های خشک و محصولات لبنی یا در صورت امتناع از شیر سویا استفاده کنند.

  • درمورد کودکان نیز باید دقت داشته باشیم تا با وجود برنامه غذایی متنوع و کامل می توان رشد مناسب آنها را تامین کرد، اما به علت وجود میزان زیاد مهار کننده های جذب در منابع گیاهی مانند فیتات که در غلات و دانه ها موجود است.

اگزالات که در اسفناج، ریواس،بادام زمینی و شکلات وجود دارد، سیترات موجود در مرکبات و تانات موجود در چای، به کاهش جذب مواد مغذی منجر می شود پس رژیم گیاه خواری در مورد کودکان بهتر است علاوه بر تامین پروتئین، لبنیات کم چرب، غلات سبوس دار، سبزیجات برگ سبز و… را به رژیم غذایی شان بیفزایند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن