دانستنی‌ها

معرفی برترین اینفلوئنسرهای گیاهخواری

 


در این پست از مجله‌ی فرش کیت می‌توانید با سبک‌های گیاهخواری، و فواید گیاهخواری و نهایتاٌ با برترین و معروف ترین گیاهخواران ایران و جهان، برترین اینفلوئنسرهای حامی گیاهخواران ، وگان ها در ایران آشنا شوید.

گیاه خواری چیست؟

گیاه‌خواری موضوع تازه‌ و جدیدی در دنیا نیست. گیاه خواری تقریبا از ۷۰۰ سال‌ قبل از میلاد مسیح تاکنون در جهان دیده شده است و انواع مختلفی هم دارد.

انسان‌ها به‌دلایل مختلفی به‌سراغ این سبک زندگی می‌روند. برخی به‌دنبال سلامتی‌اند، برخی هم آن را به‌دلایل اخلاقی و حتی مذهبی دنبال می‌کنند. دوستداران حیوانات و محیط زیست هم که گل سرسبد طرف‌داران گیاهخواری‌اند. هرچند گیاه خواری موضوع آشنایی است، مشتقات آن مثل خام گیاهخواری هنوز جنبه‌های مبهم و نامشخصی برای عموم دارد. برای روشن‌شدن موضوع، در این پست درباره تفاوت رژیم گیاهخواری و خام گیاهخواری می‌خوانید.

رژیم گیاهخواری چیست و چرا؟

بنا به تعریف جامعه گیاهخواران، گیاهخوار کسی است که از خوردن این مواد خودداری می‌کند: گوشت قرمز،گوشت پرندگان، گوشت شکار، ماهی، صدف و هر محصول دیگری که از کشتار حیوانات به دست می‌آید. در رژیم گیاهخواری انواع میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، دانه‌ها و خشکبار وجود دارد. گیاهخواری به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود، مثلا:

 • گیاهخواری حاوی شیر و تخم‌مرغ
 • گیاهخواری حاوی شیر
 • گیاهخواری حاوی تخم‌مرغ
 • خام گیاهخواری

برای بررسی تفاوت رژیم گیاهخواری و خام گیاهخواری قبل از هر چیز باید بگوییم که خام گیاهخواری سخت‌گیرانه‌ترین شکل گیاهخواری است. جامعه گیاهخواران این رژیم را روشی می‌داند که هرگونه بهره‌برداری ظالمانه از حیوانات را محکوم می‌کند؛ پس خام گیاهخواران فقط مخالف استفاده غذایی از حیوانات نیستند؛ بلکه هر استفاده دیگری از آنها را هم درست نمی‌دانند.

خام گیاهخواران نه گوشت می‌خورند و نه لبنیات، تخم‌مرغ و فراورده‌های حیوانی دیگر؛ مثلا از خوردن عسل،گلاتن،قرمز دانه مکزیکی یا کارمین، پپسین.

 انواعی از ویتامین سی،آلبومین و کازئین هم خودداری می‌کنند. بیشتر دلایل خام گیاهخواران و گیاهخواران برای نخوردن گوشت و تولیدات حیوانی مشابه است؛ اما تفاوت‌هایی در میزان سخت‌گیری‌شان درباره این موضوع وجود دارد.

برای مثال هر دو گروه به‌خاطر محیط زیست و حفظ سلامت بدن خود از خوردن گوشت و فراورده‌های حیوانی خودداری می‌کنند؛ اما خام گیاهخواران در انتخاب مواد غذایی سخت‌گیرترند و معتقدند که انواع فراورده‌های حیوانی می‌تواند سلامتی‌شان را در معرض خطر قرار دهد و برای محیط‌زیست عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد.

گیاهخواران معتقدند که ازنظر اخلاقی، کشتن حیوانات کار درستی نیست؛ اما مصرف فرآورده‌های حیوانی مانند شیر و تخم‌مرغ را مجاز می‌دانند؛ البته تا زمانی که تولید آنها همراه با آسیب‌زدن به حیوانات نباشد.

دراین‌زمینه نگاه خام گیاهخواران سخت‌گیرانه‌تر است و می‌گویند حیوانات باید زندگی کاملا آزادانه‌ای داشته باشند و انسان‌ها نباید به‌هیچ‌وجه در مسیر تولید غذا و لباس، کشفیات علمی و… از آنها بهره‌کشی کنند.

پس همان‌طور که دریافتید، تفاوت رژیم گیاهخواری و خام گیاهخواری در نگاه آنها به چگونگی برخورد انسان‌ها با حیوانات هم هست.

وضعیت مواد مغذی در رژیم های گیاهخواری و خام گیاهخواری چگونه است؟

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی گیاهخواری و خام گیاهخواری ازنظر چربی‌های اشباع‌شده وکلسترول، کمبود دارند. در مقابل، مقادیر زیادی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر و گیاهان مقوی و سالم در این رژیم‌ها جای دارند.

هم رژیم گیاهخواری و هم رژیم خام گیاهخواری سرشار از مواد مغذی‌اند؛ مثلا میوه‌ها، سبزیجات، دانه‌ها، غلات کامل، خشکبار و فراورده‌های سویا. اما اگر فردی بدون داشتن برنامه‌ای درست به این رژیم‌ها روی بیاورد، با کمبودهایی جدی مواجه خواهد شد؛ مثلا امکان دارد که بدنش دچار کمبود روی، کمبود آهن، کلسیم و کمبود ویتامینD  شود.

طرف‌داران هر دو رژیم گیاهخواری و خام گیاهخواری هم کمبود  ویتامین B12 و اسیدهای چرب زنجیره‌ بلند امگا 3 دارند. این را هم بدانید که کمبود این مواد در رژیم خام گیاهخواری بیشتر از رژیم گیاهخواری است.

خام گیاهخواری فقط به تغذیه مربوط نمی‌شود.

تفاوت رژیم گیاهخواری و خام گیاهخواری تاحدی هم در اصول و منش فکری طرف‌داران هر دو رژیم دیده می‌شود. درواقع خام گیاهخواری بیش از آنکه روشی برای تغذیه باشد، نگاهی است که سبک زندگی افراد را می‌سازد. خام گیاهخواران با آسیب‌زدن به حیوانات و نادیده‌گرفتن حقوق آنها مشکل دارند؛ به همین خاطر است که بیشتر آنها حتی از لباس‌هایی از جنس پشم، ابریشم، خز، چرم، جیر و… هم استفاده نمی‌کنند.

خام‌ گیاهخواران دور هر نوع برندی را که از حیوانات سوء استفاده می‌کند، به‌راحتی خط می‌کشند؛ مثلا فقط از آن دسته لوازم آرایشی استفاده می‌کنند که در تولیدشان خبری از دست‌درازی به زندگی حیوانات نیست.

این دسته از افراد با مسابقات اسب‌دوانی، سیرک‌ها، مراسم گاوبازی و هر فعالیت دیگری که در آنها از حیوانات سوءاستفاده می‌شود، کاملا مخالف‌اند. خام گیاهخواران روش زندگی و تغذیه خود را برای حفظ زمین و محیط‌زیست و جلوگیری از تشدید مشکلاتی مانند گرمایش کره زمین مناسب و مفید می‌دانند.

کلام آخر

پس متوجه شدیم که تفاوت رژیم گیاهخواری و خام گیاهخواری در شدت پایبندی به قوانینی است که در آنها خوردن فراورده‌های حیوانی منع می‌شود. خام گیاهخواری در میان روش‌های مختلف گیاهخواری سخت‌گیرترین است. مطالعاتی محدود نشان می‌دهد که احتمالا خام گیاهخواری مزایای بیشتری از گیاهخواری دارد.

لیست برترین مشاهیر گیاهخواری ایرانی

 • ابوعلی سینا
 • صادق هدایت
 • خانم دکتر زرین آذر
 • مه لقا ملاح مادر محیط زیست ایران

در این قسمت از پست به معرفی برترین اینفلوئنسرهای گیاهخوار و وگان ایران می‌پردازیم.

اینفلوئنسر واژه ای است که این روزها زیاد به گوش ما می‌خورد و در پس این واژه دنیای نهانی نهفته است که می‌تواند شما را یک شبه به اوج و یک شبه از اوج به پایین بکشد.

در این صفحه می‌توانید به آمار برترین اینفلوئنسرهای ایران دسترسی داشته باشید.

برای اینکه بتوانیم لیست محبوب‌ترین اینفلوئنسرهای ایرانی را به دست بیاوریم ابتدا لازم است معیارهای تشخیص محبوبیت را بدانیم. ویژگی‌های یک اینفلوئنسر فعال و پرطرفدار چیست؟ در گذشته عددها در اینستاگرام بیشترین نقش را در ارزیابی کاربرها ایفا می‌کردند. فالوور بیشتر به معنای محبوبیت بیشتر بود و لایک‌های بیشتر می‌توانست تضمین کند که اینفلوئنسری از لحاظ تاثیرگذاری و دیده شدن بر اینفلوئنسر دیگر برتری دارد. هنوز هم بسیاری از افراد بر اساس همین معیارها به همکاری با اینفلوئنسرها شکل می‌دهند و همچنان معتقدند هر چه تعداد فالوور بیشتر باشد به معنی این است که اینفلوئنسر محبوب‌تر و تاثیرگذارتر است. استفاده از این روش به کلی منسوخ نشده است اما کارآمدی این روش زیر سوال رفته است. با توجه به این معیارهای قدیمی می‌توان گفت این افراد با داشتن بیشترین فالوور -تا لحظه نوشته شدن این مطلب- محبوب‌ترین اینفلوئنسرهای گیاهخواری و وگان ، حامیان محیط زیست و حیوانات و زمین در ایران هستند:

1.پیج im.vegetarian (الی نورایی) با 94/4 هزار فالوور

گیاهخواری و وگنیسم  بذرصلح را شعار خود قرار داده و برای شروع گیاهخواری راهنمایی های خوبی کرده و مخاطبین خود را با چالش های این انتخاب و چرایی و مزایای و روش تهیه انواع غذاهای گیاهی آشنا می‌کند.

2. پیج sinasiav (سینا سیاووشان) با 66/4 هزار فالوور

هم گیاهخوار است و هم با یوگا و طبیعت گردی آشنایمان می‌کند.

 

3.veggieyummyfood با 65/3 هزار فالوور

هم حرف شان این است که اینجا با هم میریم به دنیایی رنگارنگ و پر از صلح که توش هیچ قلبی به خاطر ما از تپش نمی ایستد.

4.پیج aanooshaa با 64/4 هزار فالوور

حامی محیط زیست و حیوانات و ترویج گیاهخواری به دنبال کنندگان خود می‌دهد.

5.پیج anaare_sabz با 61/6 هزار فالوور (گلاره)

زندگی سالم و مهربان وگان سبک زندگی اوست و با مخاطبین خود راجب این سبک و شیوه تغذیه ای صحبا های خود را در میان می‌گذارد.

6.پیج parisas_vegan_life با 42 هزار فالوور (پریساز)

زندگی گیاهخواری وگن

7.پیج ivegscooking با 41/4 هزار فالوور

” یک مجله گیاهخواری و سلامتی ایست”.

 

در این بخش از این پست برخی از سایت های پر بازدید گیاه خواری برایتان آورده ایم:

 

 • https://www.healthline.com/nutrition/foods-vegans-eat
 • https://veganheaven.org/all-recipes/what-do-vegans-eat-the-55-most-popular-vegan-recipes
 • https://cookieandkate.com/29-best-vegetarian-recipes
 • https://www.insider.com/best-vegetarian-dishes-from-around-the-world-2019-6
 • https://takecareof.com/articles/what-vitamins-should-vegetarians-take
 • https://www.vegetariantimes.com/health-nutrition/picking-the-right-multivitamin

 • https://takecareof.com/articles/what-vitamins-should-vegetarians-take
 • https://www.healthline.com/nutrition/protein-for-vegans-vegetarians
 • https://www.healthline.com/nutrition/complete-protein-for-vegans
 • https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/best-sources-protein-vegetarians
 • https://www.myfooddata.com/articles/complete-vegetarian-protein-foods.php
 • https://theevolvemag.com/what-are-the-types-and-levels-of-vegetarianism
 • https://www.science.gov/topicpages/v/vegetarian+regime+consumption
 • https://www.wellandgood.com/types-of-vegetarians
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن