دانستنی‌هامادر و کودک

چطور آداب غذا خوردن و میز چیدن را به کودک خردسال خود یاد بدیم؟

آموزش آداب غذا خوردن و چیدن میز به کودک خردسال

آموزش آداب غذا خوردن به کودکان

شما به عنوان والد باید کودک خود را به این باور برسانید که زمان صرف غذا یکی از لذت‌بخش‌ترین لحظه‌ها در هر خانه ای است و رفتار مناسب و مودبانه هنگام صرف غذا، از مهم ترین آداب می‌باشد.

به کودک خردسال خود بیاموزید پشت میز یا سرسفره باید مودب باشد. حرف زشت نگوید و غذایش را مرتب بخورد و باعث به هم ریختگی میز نشود. البته باید انتظار واقع‌گرایانه از او داشته باشید و این روش تربیتی را تا زمانی ادامه دهید که بالاخره کودک به آن عادت کند.

 در این پست از مجله‌ی فرش کیت به آموزش آداب غذا خوردن به کودکان میپردازیم.

آموزش آداب غذا خوردن

از آنجا که غذا خوردن یکی از فعالیت‌های مورد علاقه کودکان ما در همه زمان‌ها است، ما فکرکردیم مهم است که به کودکان آموزش دهیم میز را برای یک وعده غذا درست کنند.ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما درست انجام دادن این آداب و تشویق کودک خردسال‌تان، و نگرش بزرگ به غذا و آداب غذا خوردن، می‌تواند در تربیت صحیح فرزندان شما در مسیر تغذیه سالم آنها به شما کمک کند.
فرزند شما تمایل دارد موجب خوشحالی شما شود به نحوی که شما بیشتر دوستش داشته باشید، او می‌خواهد شما را دوست داشته باشد. شما می‌توانید از این مساله برای آموزش استفاده کنید. همیشه با جمله های مهربانانه حرف بزنید، داد نزنید، دعوا یا او را تنبیه نکنید. با حوصله و آرامش و غیر مستقیم آداب لازم را به او بیاموزید. مثلا خودتان هنگامی که چیزی می‌خواهید از واژه «لطفا» استفاده کنید. هنگامی که مثلا نمکدان را به شما داد از او «تشکر» کنید.


تا انتهای این پست همراه ما باشید:

حواستان باشد که :
هنگام صرف غذا کتاب، روزنامه یا مجله مطالعه نکنید، تلویزیون تماشا نکنید، با تلفن حرف نزنید و کارهای دیگر غیر از غذا خوردن را کنار بگذارید. غیر مستقیم به او بیاموزید بهترین روش پشت میز نشستن و صرف غذا این است که به دیگر اعضای خانواده احترام بگذارید. البته برای اینکه کودک بتواند این رفتارها را تشخیص دهد، آنها را برایش به زبان ساده توضیح هم بدهید. مثلا وقتی می خواهد با دست پنیر بردارد، چنگال را به دستش بدهید. یا وقتی لیوان آب را برایش پر می‌کنید بخواهید که تشکر کند.


چالش میزبانی

یک چالش برای میزبانی صحیح این است که بچه‌ها را در مهمانی ایی که بیشتر به بزرگسالان اختصاص دارد سرگرم کنند. کودکان انرژی زیادی دارند و ممکن است در یک وعده رسمی خانوادگی یا یک مهمانی شام حوصله شان سر برود.

شما بعنوان میزبان می‌توانید با ایجاد یک میز مخصوص کودکان در مراسم خود به آنها کمک کنید تا انرژی خود را روی چیدمان میز و غذا خوردن و گپ زدن همراه هم سن و سال های خودشان صرف کنند.

پنج گام برا آموزش برای چیدن میز به کودک

  • بشقاب

به کودک خود بگویید که بشقاب بزرگ را در وسط، دقیقاً مقابل خود قرار دهد.

  • نوشیدنی

نوئشیدنی ها را در کنار بشقاب قرار دهید.

  •  دستمال

این دستمال در 3 مکان مختلف قرار دارد.قبل از سرو غذا، دستمال تمیز را می‌توان در بالا یا سمت راست بشقاب شام قرار داد.در طول غذا باید دستمال سفره ای را به زیبایی روی پاهای خود قرار دهند.بعد از غذا باید دستمال را جمع کرده و در سمت چپ بشقاب شام خود قرار دهند.

  • چنگال

چنگال را در سمت چپ بشقاب شام قرار دهید.از کودک خود بپرسید اول کلمه ی چنگال با چه حرفی شروع می‌شود. پس برای اینکه در ذهن کودک بماند که چنگال در کدام سمت بشقاب باشد کلمه‌ی چپ هم با چ شروع می‌شود.

  • قاشق و چاقو

نهایتا قاشق و چاقو را در سمت راست بشقاب شام قرار دهند.بعد از اینکه کودک این 5 مرحله ساده را یاد گرفت، باید بتواند برای وعده غذایی بعدی شما میز درست کند!

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن